Menu
Home Page

Linden Bridge School

Meeting Attendance 18 - 19

Linden Bridge School Governing Body 2018-19

 

 

 

Type of Governor

End of term of office

Start date as governor

term of office

 

Responsibilities

Attendance 2018-

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr

 

Matt

 

Allan

 

Parent

 

31.08.2021

 

01.09.2017

 

4 years

 

H&S/GDPR/Pay

LGB 2/3

 

Mr

 

David

 

Eames

 

Co-opted

 

15.03.2021

 

16.03.2017

 

4 years

Chair/ Finance/Residential HT Appraisal/ Pay

Appeals

LGB 3/3

 

Mrs

 

Deborah

 

Grehan

 

Co-opted

 

15.03.2021

 

16.03.2017

 

4 years

 

Vice- Chair/HR/ Pay HT Appraisal/ Teaching School

LGB 3/3

 

Mrs

 

Louise

 

Joseph

 

Staff

 

19.09.18

 

18.09.2022

 

4 yeas

 

LAC

LGB 3/3

 

Mrs

 

Laura

 

Kerbey

 

Co-opted

 

01.11.2022

 

02.11.2017

 

4 years

SEND / Pupil

Premium

LGB 1/3

Rev’d

Theresa

Ricketts

Co-opted

12.02.2023

13.02.2019

4 years

Safeguarding/Early Years/Pay/ Mental Health

LGB 1/1

 

Ms

 

Rachel

 

Watt

 

Staff - HT

 

n/a

 

01.09.2011

 

 

LGB 3/3

Mrs

Viv

Trickey

Clerk

 

13.09.2017

 

 

 

 

Governors

who have

resigned in

the last 12

months

 

 

 

Mr

Robert

Miller

 

13.01.19

Resigned

19.11.12

 

Chair/ Residential

LGB 2/2

Mrs

Claire

Pelenc

 

05.01.19

Resigned

01.11.10

 

Safeguarding

LGB 1/2

Mrs

Mandy

Pitts

 

End of term

30/09/18

01.10.14

 

LAC/ Teaching

School

LGB 1/1

 

 

Top